fbpx

Utrinki iz podjetniškega pogovora z Markom Lukićem – Ključi uspeha

Podjetništvo je dinamična pot, polna izzivov in prelomnih odločitev. Na Pegasusovem brušenju sekire je Marko Lukić, lastnik in direktor podjetja Lumar IG d.o.o., delil svoje izkušnje o vodenju podjetja, grajenju uspešne ekipe in strateški
usmeritvi v trajnostni razvoj.

V pogovoru z dr. Robertom Ličnom je poudaril, da je podjetništvo podobno plezanju – vsak korak zahteva premišljenost, trdno vizijo in sposobnost soočanja z nepredvidljivimi situacijami.

Prevzemanje odgovornosti in moč ekipe

Lukić svojo podjetniško pot pogosto primerja s plezanjem. Tako kot v gorah, kjer si postavljaš cilje, se učiš iz neuspehov in preizkušaš lastne meje, tudi v podjetništvu vsak korak prinaša nove izzive. “Še ni bilo podjetnika, ki bi uspel brez izzivov – ključ je v tem, kako jih premagamo,” pravi.

Uspešni voditelji ne bežijo pred težavami, ampak jih vidijo kot priložnost za rast.

Pravi vodja prevzema odgovornost za neuspehe, medtem ko zasluge za uspeh
pripisuje ekipi.
 

Po njegovem mnenju je zaupanje temelj vsakega uspešnega podjetja, saj motivirani zaposleni ustvarjajo inovacije in dolgoročne rezultate.

Minimalizem kot poslovna strategija

Zanimiva je njegova primerjava med pakiranjem za zahtevno plezalno turo in podjetništvom. Pri obeh je ključno imeti minimalno potrebno opremo za dosego maksimalnega rezultata. Ta princip minimalizma in učinkovitosti je osnova
njegovega poslovnega modela. Lukić poudarja, da preveč kompleksnosti zavira rast in da je prava vrednost v preprostih, a učinkovitih rešitvah.

Trajnost kot osrednja poslovna vrednota

Eden od ključnih vidikov pogovora je bil pomen trajnostne gradnje in odgovornosti do okolja. Lukić verjame, da podjetja ne bi smela gledati le na kratkoročni dobiček, temveč na dolgoročne učinke svojih dejanj. Pri Lumarju trajnost ni le tržna niša, ampak osrednja strategija, ki omogoča rast in diferenciacijo na trgu. Njihov cilj ni biti največji, ampak najboljši v energetsko učinkoviti gradnji, ki zmanjšuje vpliv na okolje.

Ravnovesje med delom in življenjem

Lukić priznava, da je vrh podjetniške lestvice lahko osamljen, podobno kot občutek samote na vrhu gore. Prav zato je ključnega pomena najti ravnovesje med poslovnim in zasebnim življenjem. Opozarja na nevarnosti izgorelosti in iluzijo, da je več dela vedno boljše. “Uspeh ni v tem, koliko ur delaš, ampak v tem, ali delaš prave stvari,” pravi.

Skozi celoten pogovor je bilo jasno, da Lukić združuje strateško razmišljanje, odgovorno vodenje in trajnostne vrednote v uspešno poslovno zgodbo. Njegov pristop dokazuje, da lahko podjetja rastejo in hkrati pozitivno vplivajo na družbo ter okolje.

administrator
X